Haber

Tarihi Altınapa Hanı, Selçuklular döneminden beri ayakta.

Tarihi Altınapa Hanı, Selçuklular döneminden beri ayakta.

Konya’da Altınapa Barajı’nın sular altında bıraktığı han, barajdaki sular azaldığında görünür hale geliyor.

KONYA – Konya’da 65 yıl önce yapılan Altınapa Barajı’nın sular altında bıraktığı Altınapa Han, suların çekilmesiyle zaman zaman görülüyor. Selçuklular dönemine ait han havadan görüntülendi.

Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Selçukluların değerli komutanlarından Şemseddin Altunapa tarafından 1201 yılında yaptırılan Altınapa Hanı, 1960’lı yıllarda Konya’da Meram Çayı üzerinde yapılan Altınapa Barajı sular altında kalmıştır. sulama ve içme suyu temini. Kışın sert, kar ve yağmurun bol olduğu dönemde hanı görmek mümkün değilken, kurak geçen kışlardan sonra hanın üst örtüsü kısmen görülebiliyordu. Geçen yılın aynı dönemlerinde tarihi hanın çevresinde sular tamamen çekilirken, etrafı suyla kaplanan Altınapa Han bu yıl havadan görüntülendi.

Son yıllarda yağışların azalmasıyla görünür hale gelen Altınapa Han, 2017 yılında barajdaki su seviyesinin düşmesiyle tamamen görünür hale geldi. Kesme taştan ve Horasan harcı ile yapılan Altınapa Han, tüm olumsuzluklara rağmen 8 asırdır ayakta. Karda, yağmurda, tipide gittikleri yerlerden akşamları evlerine dönemeyen hanın çevresindeki yerleşim yerlerinde oturan yöre halkının handa kaldıklarını ve geldiklerini söyledikleri de belirtilmektedir. sabah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu